Aktualizace na
MioWeb 3.0

Nyní vás provedeme aktualizací vašeho webu na novou generaci MioWebu, se kterým je tvorba a editace webu ještě větší zábava. Není to nic složitého, spolu to zvládneme. ;)

Jak poznám, kterou verzi MioWebu mám?

Když se přihlásíte do administrace svého webu, poznáte to na první pohled podle levého sloupce s ovládáním. Buď zde máte menu s nastavením a tlačítko pro ukládání změn na stránce, což znamená, že máte MioWeb 2.0. Nebo máte v levém sloupci výběr elementů či bloků, které přetažením vkládáte do stránky webu, což znamená, že již používáte MioWeb 3.0 a tedy tato stránka s postupem aktualizace není pro vás :)

Proč aktualizovat na novou verzi?

30.6.2019

konec vývoje a podpory verze 2.0

Ukončujeme vývoj MioWebu 2.0 ➜ už nebudeme vydávat nové verze s novými funkcemi a opravami chyb (kromě těch kritických a bezpečnostních).

MioWeb 2.0 nebudeme přizpůsobovat novým verzím Wordpressu a PHP ➜ pokud aktualizujete Wordpress na verzi vyšší než 5.2 nebo na svém hostingu aktualizujete verzi PHP na vyšší než 7.0, je pravděpodobné, že to MioWeb 2.0 už nezvládne.

Končí i technická podpora k MioWebu 2.0 ➜ nápověda zatím zůstává, ale při řešení technických potíží po vás budeme vyžadovat aktualizaci na MioWeb 3.0. Proč? Protože ve verzi 3.0 je většina chyb z verze 2.0 již opravena a právě aktualizace na novou verzi mnoho vašich potíží vyřeší. Hledat a opravovat chyby staré verze již nebudeme.

30.9.2019

konec verze 2.0

Nebudeme vydávat nové verze ani s opravou kritických a bezpečnostních chyb.

Web pro vaše návštěvníky bude fungovat až do té doby, než přijde verze Wordpressu, PHP, pluginu či jiného komponentu, se kterým MioWeb 2.0 již nebude kompatibilní.

Hrozí bezpečností rizika a napadení webu.

Proto je potřeba aktualizovat na verzi 3.0, která má naši plnou podporu.

Je čeho se při aktualizaci bát?

Verzi 3.0 jsme spustili v listopadu 2018 a od té doby jsme ji maximálně vyladili, díky vašim podnětům.

Nemusíte mít strach z aktualizace. 95% webů se aktualizuje bez komplikací. A ta zbývající část má většinou na webu individuální programátorské úpravy. V těchto případech doporučujeme obrátit se s aktualizací na svého webmastera, který úpravy na webu prováděl.

A i kdyby aktualizace nebyla OK, tak je možnost udělat krok zpět. Také si o něm zde řekneme.

Dále vás provedeme postupem aktualizace webu na MioWeb 3.0, co je potřeba zkontrolovat na svém webu po přepnutí a případně pokud by něco nebylo cajk, tak jak postupovat dále.

Jak aktualizovat svůj web na MioWeb 3.0

Pokud raději pracujete podle videa, tak zde (pro ty co raději text, tak pod videem ;))

1.

Aktualizace součástí systému webu

V administraci svého webu a vpravo nahoře klikněte na ikonu W 

Vlevo v menu Aktualizace - zde zkontrolujte, jestli nemáte nějaké čekající aktualizace. Pokud ano, tak zatrhněte všechny pluginy a dejte aktualizovat (a počkejte než se aktualizují), to samé u šablon a případně Wordpressu.

Doporučujeme také provést zálohu databáze webu. Většina kvalitních webhostingů web zálohuje automaticky, zjistěte si to u toho svého poskytovatele hostingu. Pokud máte web hostovaný u MioWebu, tak jej máte zálohovaný.

2.

Instalace MioWebu 3.0

Zjistěte, kde máte hostovaný svůj web, jestli u MioWebu nebo jinde.

Pokud máte hosting u nás, tak pokračujte bodem 3.

Pokud máte web hostovaný jinde, tak dejte v členské sekci MioWebu ➜ Moje weby ➜ STÁHNOUT ŠABLONU do svého počítače.

Přihlaste se do administrace svého webu a vpravo nahoře klikněte na ikonu W 
Vlevo v menu Vzhled - Šablony a nahoře Instalovat - Nahrát šablonu a vyberte soubor, který jste si stáhli z členské sekce MioWebu.

3.

Přepnutí webu na MioWeb 3.0

Máte-li na svém webu něco speciálně doprogramované, tak se prosím s přepnutím obraťte na svého webmastera, který vám dané součásti webu doprogramoval. Jedině on dokáže po přepnutí na novou verzi ověřit, zda jsou doprogramované části webu v pořádku.

Přihlaste se do administrace svého webu a vpravo nahoře klikněte na ikonu W 

Vlevo v menu Vzhled - Šablony a zde již vidíte MioWeb 3.0, najeďte na něj myší a klikněte na Aktivovat.

Přepněte se na web ikonou domečku  vlevo nahoře (důležité před kontrolou webu se do něj takto přepnout).

Zkontrolujte, jestli je vše na webu v pořádku

V MioWebu 3.0 jsme se snažili, aby byla tvorba ještě jednodušší a intuitivnější. Proto jsme museli změnit způsob, jakým se s některými nastaveními a funkcemi pracuje. Tyto rozdíly můžou při přepnutí způsobit drobné změny v zobrazení vašeho webu a vyžadují úpravu nastavení, aby se web vrátil do původního vzhledu.

Nejprve proklikejte všechny stránky webu

Než začnete něco na webu po aktualizaci upravovat, projděte si nejdříve všechny stránky webu a zkontrolujte, že jsou v pořádku a nejsou tam nějaké závažné chyby. Nemyslíme tím, že se třeba přebarvilo někde písmo a podobně, jak uvádíme níže. Myslíme tím, že stránky fungují a obsah je na svém místě. Jestliže všechny stránky jsou v pořádku, pokračujte drobnými úpravami vzhledu níže.

Pokud je však na webu něco závažného špatně, nic neupravujte a přepněte web zpět na verzi 2.0. Půjdete opět přes ikonu W , v levém menu Vzhled - Šablony a najedete na MioWeb 2.0 - Aktivovat. Zároveň nám napíšete na e-mail popis chyby, která se stala po aktualizaci.

Změnila se vám na některých místech barva textu?

Změnou prošla práce s texty, kdy ve výchozím nastavení MioWeb sám přepíná barvy textu podle nastaveného pozadí. Když například nastavíte v bloku (dříve řádku) tmavé pozadí, texty se automaticky přepnou na bílé. Tím vám MioWeb velmi ušetří práci, protože už nemusíte barvu textu nastavovat v každém elementu zvlášť. Tvorba je tak jednodušší a rychlejší. To také znamená, že se v některých elementech nastavení barvy a fontu běžných textů stalo zbytečné, a proto jsme tuto možnost v novém editoru odstranili. Nebude vás to tak svádět k nastavení různých barev pro texty a pomůže vám udržet jednotnou barevnost stránek.

Ukázka, co se mohlo stát při aktualizaci

Jak to napravit?

Pokud se v nějakém bloku (dříve řádku) vyskytuje text, který nemá správnou barevnost, přejděte do nastavení tohoto bloku a dole v první záložce najdete nastavení "Texty". Zde hodnotu změňte na Automaticky. Toto nastavení řekne MioWebu, ať sám rozhodne, jakou barvu mají mít texty bloku. Pokud se rozhodne nesprávně, vyzkoušejte další možnosti z nabídky, dokud nenajdete nastavení, které vám vyhovuje. Podobně, pokud se zobrazuje nevhodná barva textu v elementu Blok, najděte a změňte toto nastavení uvnitř tohoto elementu.

Zasahuje vám pozadí prvního řádku do hlavičky?

K tomu může dojít, pokud si nastavíte hlavičku s průhledným nebo poloprůhledným pozadím. Dříve se takto nastavená hlavička zobrazovala nad pozadím stránky. V novém MioWebu se hlavička zobrazuje nad pozadím prvního bloku (řádku) stránky. Díky této novince dosáhnete mnohem snadněji umístění obsahu hlavičky a obsahu prvního bloku na stejném pozadí. 

Ukázka, co se mohlo stát při aktualizaci

Jak to napravit?

Pokud nechcete, aby se hlavička zobrazovala na pozadí prvního řádku, nastavte ve vzhledu hlavičky neprůhledné pozadí. Klikněte na ikonku tužky v hlavičce a nastavte jí na pozadí libovolnou barvu, popřípadě změňte překrytí (neprůhlednost) nastavené barvy na 100%. Pokud chcete, aby hlavička měla stejnou barvu nebo obrázek, jako má pozadí stránky, nastavte jí stejné pozadí.

Zobrazuje se vám v textovém editoru místo obsahu jen kód shortcodu?

Nemusíte se bát, takto se to zobrazuje pouze v administraci webu. Pokud se odhlásíte a podíváte se na web jako běžný návštěvník, uvidíte místo shortcodu obsah, který má generovat. K vkládání shortcodu na stránku můžete využít i element HTML, který rovnou vypíše obsah shortcodu i v administraci webu.

Drobné změny ve vzhledu některých prvků

Většina elementů prošla revizí a kromě nových možností, které nabízí, jsme vyladili a více sjednotili jejich vzhled. Proto mohou některé prvky vypadat malinko jinak. Změny jsou ale jen drobné a často si jich ani nevšimnete.

Příklad elementu katalog

Výchozí vzhled jsme trošku provzdušnili a malinko zvýraznili stín.

Příklad elementu FAQ

U elementu FAQ jsme v případě, že jsou otázky rozklikávací, přidali jasně viditelné plus, aby bylo jasnější, že je prvek rozbalovací.

Jak s MioWebem 3.0 pracovat?

Abyste se s novým editorem rychleji zžili, připravili jsme pro vás několik videí, které vysvětlují, jak některé novinky fungují a jak s nimi pracovat.

Nový vzhled administrace vašich stránek

Změnil se kompletně způsob, jak se webové stránky tvoří. Proto muselo dojít také ke změnám ve vzhledu editoru. Věříme, že tvorba s novým editorem je mnohem přehlednější a intuitivnější. Jak se ale říká, zvyk je železná košile a proto vám může chvíli trvat, než si na nový editor zvyknete. Z ohlasů klientů víme, že kdo si zvykl na editor 3.0, tak už nechce nic dělat ve staré verzi.

Orientace v novém editoru

V tomto videu vás seznámíme s novým editorem - jak s ním pracovat, co se změnilo a kde nově najdete nastavení, která byla v původním MioWebu jinak.

Práce s texty a jejich barevností

V tomto videu vám ukážeme, jak v novém MioWebu správně pracovat s texty.

Tlačítka

Způsob, jakým lze v novém MioWebu pracovat s tlačítky, vám může hodně usnadnit tvorbu webu. Jak na to? To se dozvíte v tomto videu.

Nastavení pro mobilní zařízení

V tomto videu vám vysvětlíme, jak pracovat s novými možnostmi optimalizace webu pro mobilní zařízení.

A co když se objeví něco jiného nebo si nebudete s něčím vědět rady?

Potom neváhejte kontaktovat naši podporu, která vám ráda pomůže:)

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů