Vyzkoušejte Mioweb na 30 dní ZDARMA! Objevte všechny výhody a funkce, které vám nabízí. Začněte tady.

3 tipy pro online vzdělávání. Jak a kde můžete na internetu rozvíjet své znalosti?

vzdělávání

Když se chcete posouvat dopředu, zdokonalovat se ve svém oboru a držet krok s dobou, musíte se vzdělávat. To je jasná věc. Spoustu možností vám v tomto ohledu samozřejmě nabízí internet. Funguje jako obrovská zásobárna informací a díky specializovaným výukovým portálům získává roli pomyslné „nekonečné univerzity“, kde je pořád co studovat – a navíc kdykoli a kdekoli.

Abyste v online světě čerpali vědomosti co nejefektivněji, připravili jsme pro vás článek s užitečnými doporučeními. Seznámíme vás s fenoménem online vzdělávání a ukážeme vám, jakým způsobem a kde můžete nové poznatky získávat.

Zdarma, nebo za peníze

Vzdělávací internetové kurzy a další zdroje zajímavých poznatků se kromě zaměření liší v mnoha parametrech – formou, propracovaností obsahu, velikostí tematického záběru, typem vizuálního zpracování atd. Kategorizovat je podle nastíněných vlastností by bylo složité, a tak si pro základní přiblížení vystačíme s rozdělením podle finanční náročnosti.

Na jedné straně tak stojí bezplatné a na druhé placené varianty. Zapamatujte si, že hodnota neurčuje přínos a kvalitu. Co je zdarma, nemusí být nutně nedostatečné či dokonce špatné a naopak. Drahá výuka ne vždy odpovídá své ceně.

Jak tedy poznáte, do čeho se opravdu vyplatí investovat čas, energii a (eventuálně) peníze? Pátrejte na internetu a hledejte reference, názory ostatních uživatelů. Všímejte si, jakou historii má daný portál či instituce nebo jakými zkušenostmi, úspěchy a certifikáty se pyšní lektor/autor.

Vzdělávají i texty, webináře, podcasty a další

Online vzdělávání má řadu podob. Pokud se chcete v něčem zlepšit nebo se něco nového naučit, nemusíte se hned vrhat na registraci do standardního kurzu, tréninku či školení (setkáte se s těmito rozličnými názvy, ale význam je shodný).

Obzory si rozšíříte i čtením odborných článků, případových studií nebo shrnutí výzkumů na oborových stránkách nebo blozích expertů a společností. A vznikají také e-booky, mnohdy nabízené zdarma ke stažení.

online vzdělávání

Trendem poslední doby se stala videa s přednáškami, návody a radami (např. na populárním serveru YouTube) a webináře neboli živě vysílané semináře, ve kterých dochází k interakci mezi přednášejícím a publikem. Jako divák můžete v reálném čase pokládat otázky nebo přispívat svými názory.

Z dalších aktuálních formátů si velkou oblibu získaly také podcasty, zvukové (ale mohou být i video) nahrávky, které si jako soubory .mp3 či .wav stáhnete do počítače/mobilu/tabletu a při vhodné příležitosti je posloucháte. Typickým druhem podcastu je rozhovor s odborníkem nebo rozbor tématu. Někdy se pod tímto termínem ukrývají i rádiové pořady, které dovolují automatické stažení odvysílaného dílu přes speciální čtečku.

Obory od A do Z aneb je z čeho vybírat

Už víte, že vzdělávání přes internet může vypadat různě. A ještě větší rozmanitost vám dokáže nabídnout v otázce oborového zaměření. Nové vědomosti můžete čerpat v celé řadě oblastí. Kurzy mohou představovat přímou konkurenci standardním univerzitním předmětům, jiné cílí na praktické nebo vysoce kreativní dovednosti, další prozrazují specifické know-how apod.

Konkrétně to znamená, že vás internetové výukové portály mohou vzdělat např. v matematice, programování, fotografování, podnikání, designu, vědě, marketingu, manažerování, psychologii, koučinku, finanční gramotnosti, investicích, personalistice atd. Objevují se dokonce i služby, které vás „na dálku“ naučí třeba vařit, provádět opravy v domácnosti či levně cestovat.

A protože se obrovské popularitě těší také téma seberozvoje a motivace, vznikají projekty zaměřené právě na osobnostní růst. Příkladem povedeného portálu v tomto odvětví je YeahCoach – stránky s unikátním celosvětovým systémem vzdělávání, který pomáhá lidem plnit vlastní stanovené cíle.

Učí, jak správně myslet a vytvářet si podmínky pro životní spokojenost. Obsahuje množství materiálů od špiček nejrůznějších oborů, výuku cizích jazyků a dokonce i příležitosti pro výdělek nebo vyhledávání zakázek. Jde o web, který má ambice stát se vaším spolehlivým partnerem pro vyrovnanost a prosperitu.

V MioWebu se starám o marketing a prodej. Posílám Vám e-maily, hledám a sepisuju pro Vás tipy nejen okolo webů a e-shopů, ale i podnikání a marketingu na internetu, které Vám pomohou se prosadit a vydělávat.
Komentáře
  1. Daniel napsal:

    Možná bych zvážil možnost MBA studium, nebo například tuhle: http://www.ustavprava.cz/ :) Co si o tom myslíte? :)

  2. Michal Voznica napsal:

    Vzdělání je nejlepší investice, kterou může člověk v životě udělat. Nyní, v roce 2020, kdy je „Corona krize“, vzděláváme v oblasti digitálních dovedností a například ve firmách pořádáme kurzy zaměřené na digitální kompetence, protože je nezbytné pracovat efektivně za pomocí dostupných technologií a „pomocníků“ jako je MS Office, nebo software od Google. Více na http://www.daiot.cz a také je dobré vědět, že na vzdělání je vhodné využít dotace nebo podpory místních úřadů (takže je možné ušetřit až 85% nákladů).

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.