Mioweb je aplikace pro podnikatele, kteří si chtějí jednoduše vytvořit web přinášející výsledky a mít ho pod kontrolou. Bez programování. Zjistit více o Miowebu.

6 chyb, kterým se ve video marketingu vyhněte

video-marketing

Video je skvělý marketingový nástroj, o tom žádná. Ale pozor! Platí to jenom tehdy, když je dobré. V očích zákazníka vaše video reprezentuje vaši značku, a špatné video tak v důsledku může nadělat víc škody než užitku. Proto si dejte dobrý pozor, abyste ve video marketingu neudělali některou z následujících chyb.

Chyba č. 1: Video pro video

Výroba videa, stejně jako kterákoliv jiná marketingová aktivita, by měla mít svůj konkrétní účel. A dělat video jenom proto, že je dneska cool mít video, to rozhodně není dobrý začátek.

V první řadě si tedy odpovězte, co od videa očekáváte. Chcete uvést novou značku? Zvýšit prodej? Udělat osvětu? Vysvětlit novou funkci produktu? Na tohle se vás bude ptát každé dobré studio, proto byste pro ně měli mít jasnou odpověď. Jak jinak poznáte, že video uspělo?

Chyba č. 2: Příliš dlouhé video

Tak schválně – vzpomeňte si, kdy jste vy sami zhlédli od začátku až do konce reklamní nebo explainer video, které mělo víc než dvě minuty. Marně tápete v paměti? Není divu. Obecně totiž platí pravidlo, že čím delší video, tím menší pravděpodobnost, že si jej divák vůbec pustí.

Co z toho plyne? Nesnažte se nacpat do videa všechny informace. Raději se soustřeďte na to, abyste získali divákovu pozornost a vzbudili v něm zvědavost. Minutové video je tak akorát a dobře mířená “call to action” v závěru videa už nasměruje zaujatého diváka na stránku, kde se dozví další podrobnosti.

pozor na cíl videa

Chyba č. 3: Páté přes deváté

Jednou z nejčastějších (a zároveň nejfatálnějších) chyb je snažit se videem vyjádřit hned několik myšlenek najednou. Zní to lákavě, viďte? Říkáte si: “To video stojí tolik peněz, měli bychom tam dát co nejvíc informací…” Jenže ono to tak nefunguje. Výsledkem bude akorát nesrozumitelné video a zmatený divák, který nepochopí, co se mu snažíte říct. A samozřejmě vaše prázdná peněženka.

Když ale budete mít na paměti, že na jedno video připadá jedno sdělení, určitě neprohloupíte. Protože i ve videu platí, že méně je někdy více.

Chyba č. 4: Mám video. Co teď?

Tak takhle tedy ne! V tom, co chcete s videem dělat, byste měli mít jasno dávno předtím, než vůbec začnete přemýšlet nad scénářem. Nestačí ho jen nahrát na YouTube, protože jen málokdy se video stane virálním samo od sebe. V drtivé většině případů se šíří právě díky sérii pečlivě naplánovaných marketingových kroků, které provází jeho vypuštění.

co s natočeným videem

Promyslete si předem, kam video umístíte a jak jej budete šířit. I tyto informace scénárista potřebuje k tomu, aby vám mohl připravit scénář na míru, a vy pak získali video, které bude fungovat.

Chyba č. 5: Necílíte

Samozřejmě, že váš produkt nebo službu mohou používat úplně všichni. U videa (a samozřejmě u marketingu obecně) je ale potřeba zamířit, než se vystřelí. V opačném případě vznikne jakési nemastné neslané video, které neoslní vůbec nikoho.

Čím lépe si definujete cílovku, tím vyšší bude šance, že video splní svůj účel. Muž nebo žena, puberťák nebo důchodce, účetní nebo umělec… Co jednoho pobaví, druhého může urážet. Proto miřte přesně, abyste videem oslovili právě vaše potenciální zákazníky.

Chyba č. 6: Špatná volba videoprodukce

Ať už se vám to líbí nebo ne, na vzhledu v dnešní době záleží. A diváci i potenciální zákazníci budou vaši značku posuzovat nejen podle referencí, ale i podle designu webu, uživatelské přívětivosti a… videa. Jak na ně asi bude působit, když vaše firemní video bude mít nekvalitní obraz, špatný zvuk nebo prvoplánový scénář?

Volte moudře, než si vyberete videotvůrce či videostudio, kterému svěříte tvorbu videa. Nenechte se zlákat nízkou cenou. U každého studia si nejprve prohlédněte jejich portfolio a reference, a když je oslovíte, sledujte, zda se studio zajímá o váš produkt a vaše zákazníky.

Jak na první video?

Pokud se chcete o videoprodukci dozvědět víc, navštivte webové stránky mojeprvnivideo.cz, kde najdete všechno, co jste kdy chtěli vědět o videoprodukci (ale báli jste se zeptat).

video marketing pro začátečníky

Posledních šest let se pohybuje v marketingu, kde se specializuje na obor videa. V současnosti pracuje ve video studiu 60seconds jako scénáristka, produkční a režisérka v jedné osobě, a když má náhodou chvíli času, své zkušenosti z video marketingu se snaží předat zadavatelům videa skrze články, infografiky a (jak jinak) videa.

Jak jednoduše digitalizovat podnikání

Získejte přístup k unikátní sérii videí, která vám ukáže, jak převést podnikání na internet a jednoduše prodávat. Udělejte si jasno, jak využít internetu a moderních technologií pro úsporu času a lepší (nejen) obchodní výsledky.

Komentáře
 1. Když ale budete mít na paměti, že na jedno video připadá jedno sdělení, určitě neprohloupíte. Protože i ve videu platí, že méně je někdy víc…

 2. Bathmate napsal:

  Pokud někdo nechce dostávat vaše zprávy, musíte mu dát možnost výběru. Nejen že vás to zanechá servilním, ale také to zabrání rozeštvání vašich kontaktů a ušetří plýtvání časem a penězi tam, kde není poptávka.

 3. Casinority UK napsal:

  Ve skutečnosti je to velmi důležitá otázka, protože videa se v posledních 5 letech staly nejúčinnějším marketingovým nástrojem, což je zajímavý článek, děkuji.

 4. tukif napsal:

  Protože i ve videu platí, že méně je někdy víc…

 5. mangafox.online napsal:

  Jsem rád, že tento příspěvek je pro mě velmi užitečný

 6. game napsal:

  Děkujeme za tuto aktualizaci. Vždy rád čtu příspěvky, které sdílejí užitečné informace.
   

 7. sudoku 247 napsal:

  Chyba 2: „Video je příliš dlouhé“.
  Zeptejte se, jak dlouho je video vhodné (moje video je zábava, mé cílové publikum jsou děti)!
  dík!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů