Mioweb je aplikace pro podnikatele, kteří si chtějí jednoduše vytvořit web přinášející výsledky a mít ho pod kontrolou. Bez programování. Zjistit více o Miowebu.

Od prodeje bot k tvorbě webovek – příběh Veroniky Mašínové

Když se rozhodnete jít cestou života v souladu se sebou, když následujete své talenty, všímáte si, co vás baví a jde vám snadno a k tomu máte odvahu využívat příležitostí, které přicházejí, může se vám stát, že během pár měsíců nebo let budete dělat něco, na co byste teď absolutně nepomysleli.

Veronika přesně tohle udělala a nepochybuji, že bude dělat i nadále. Když jsem nedávno narazila na článek na jejím webu s názvem Proč je MioWeb skvělá volba, napadlo mě ji více vyzpovídat a zeptat se jí na její cestu k MioWebu. S Veronikou se známe osobně, dovolím si tedy rozhovor ponechat v režimu tykání. Věřím, že pro vás bude v mnohém ispirující.

Veroniko, vím, že máš více podnikatelských aktivit. Můžeš říct, čím vším se právě teď zabýváš a co je aktuálně Tvůj hlavní byznys?

Vybrat hlavní byznys je trochu těžké. Na jedné straně provozuji od roku 2011 e-shop se zdravotní obuví a na straně druhé přibližně rok pečuji o nejen začínající online podnikatele. A to dvěma způsoby:

  • Jednak pro ně dělám činnosti, které si ve svém podnikání dělat nechtějí nebo neumí. Tedy jim například stavím nové weby na Miowebu, pomáhám jim s nastavením aplikací, řeším za ně některé technické záležitosti apod. Plus konzultujeme různé prodejní strategie, efektivitu podnikání atd.
  • A pokud ve svém podnikání mají činnosti, které si dělat chtějí (např. se stále opakují), ale neumí je, tak je tyhle činnosti učím. A to buď osobně, individuálně, nebo pomocí on-line kurzů, různých návodů apod.

Obě činnosti si mě našly tak nějak samy. Původně jsem začínala e-shop s oblečením, ale lidé se víc a víc ptali na zdravotní obuv. Nejdříve jsem jim ji sháněla individuálně a nakonec jsem v březnu 2011 založila e-shop s botami a ten funguje do dneška.

Podobné to bylo se službami pro online podnikatele. Během svého online podnikání jsem se musela hodně věcí naučit. Vytvořila jsem si tak “portfólio” dovedností, znalostí, informací, technik, programů a nástrojů. A používala jsem je zcela přirozeně. Postupně se na mě začali obracet přátele, také online podnikatelé, zda bych jim nepomohla tu s tím, tu s oním.

Veronika sluzby

A postupně mi došlo, že to, co znám a umím, neumí každý. Že to není až tak samozřejmé. Především ženy v online podnikání zápasí s mnoha věcmi, které je fakt brzdí. A tak jsem  vloni na podzim překonala obrovský vnitřní strach a obavy a rozhodla se, že své služby nabídnu druhým. A světe div se, klienti se nahrnuli a od té doby o ně pečuji a pomáhám jim v podnikání.

To je úžasná proměna v zaměření a třeba Tvůj nejnovější projekt Báječný web je přímo navázaný na MioWeb. Jaká vlastně byla Tvá cesta k MioWebu?

Trnitá. Začínala jsem před lety tím, že jsem si sama pro sebe postavila web čistě na Wordpressu. Poté jsem si postavila i další weby. A propálila jsem na tom mraky času a nejednou měla nervy v kýblu.

V roce 2015 jsem se setkala s Miowebem poprvé, a to v rámci kurzu Stáni Mrázkové. Tehdy jsem ho odmítla, protože mi přišlo líto vzdát se toho všeho, co jsem se na Wordpressu naučila. Přeci jen jsem už měla svoje oblíbené šablony, pluginy, věděla jsem, co a jak, weby stály, fungovaly. Tak nač přibírat “do rodiny” někoho nového.

Ale postupně jsem se s Miowebem seznamovala a nakonec jsem se rozhodla dát mu šanci. A od té doby počítám svůj webový život na čas před Miowebem a na čas po Miowebu. Jsem ráda, že jsem mu tehdy před dvěma lety tu šanci dala a do rodiny ho přijala.

Veronika bajecny web

Dříve jsi tedy své weby stavěla na WordPressu. Proč jsi se rozhodla přejít na MioWeb?

Těch důvodů je víc. Například:

  • Se mi líbí práce s ním. Je to jednoduché a intuitivní. Hodně mi to šetří čas.
  • Líbí se mi, že se s ním dá dojít k velmi pěkným výsledkům. Že s ním můžu postavit pěkný, moderní web.
  • Líbí se mi, že ho lze dobře napojit na další aplikace na prodej nebo e-mailing.
  • Miluju s ním dělat členské sekce – je to vše tak technicky předpřipravené, aby to správně fungovalo, že se mohu s klidem soustředit jen na tvoření a obsahy.

Teď, když už MioWeb znáš a máš zkušenosti, zní vše velmi snadno. Vzpomeneš si ještě na své začátky? Potýkala ses s něčím?

No jejda! Mioweb je skvělý, pracuje se s ním velmi dobře a jednoduše. Ale to neznamená, že když k němu člověk sedne, vykouzlí okamžitě web jako z pohádky.

Když se dnes podívám na svůj osobní web, který jsem vytvořila v roce 2015 (některé stránky mám na památku schované), musím se usmívat. Do dokonalosti to mělo fakt hodně daleko. Ale žádná cesta se nezačne bez prvního kroku. A v tom Mioweb považuji za výborný nástroj, protože s ním může svůj web postavit opravdu každý. A postaví ho samozřejmě v rámci svých možností a umu. Ale postaví. A web bude fungovat.

Tak to bylo i se mnou. Začala jsem, udělala jsem svůj první web a postupem času jsem se zdokonalovala víc a víc. Objevovala jsem a objevuji všechny možnosti Miowebu. Takže na začátku jsem pracovala hlavně s elementem text, nadpis, obrázek. Dnes elementy kombinuji, experimentuji s jejich umístěním na stránce, ladím, hraju si.

Veronika Sluzby1

Že by mě na začátku vyloženě něco potrápilo, si už nevzpomínám. To spíš teď. Když si klienti vymyslí, co by na webu chtěli mít a já pak hledám možnosti, jak jim to s MioWebem splnit.

V čem vidíš výhodu MioWebu oproti jiným webovým řešením a je tady naopak něco, co Ti vyloženě chybí nebo by rozhodně stálo za doplnění?

Nemůžu posoudit jiná webová řešení komplexně. Nejsem ani programátor, ani ajťák profík, proto můj pohled bude čistě uživatelský a asi trochu ženský.

  • Hlavní výhodu Miowebu vidím v jeho přehlednosti. Když si založím na webu novou stránku, můžu si  její obsah jednoduše vytvořit a poskládat pomocí elementů, které vidím přehledně na jednom místě. Můžu je snadno přesouvat nebo pozicovat na přesná místa. bez toho, že bych vyletěla z kůže.
  • Velké plus vnímám v tom, že je to česká aplikace. Tedy administrační prostředí je v češtině. Stejně tak podpora, na kterou mohu zavolat nebo psát, se mnou mluví česky.
  • Kvituju také velké množství návodů a nápovědných textů a videí. Když něco potřebuji, pohodlně si to dohledám.
  • A také oceňuji, že se Mioweb stále vyvíjí. Stále přibývají nové funkce, nové elementy.

Fotogalerie

Co se týče zlepšení nebo toho, co mi chybí, tak prostor tu určitě je. Třeba mně hodně chybí možnost nahrát si vlastní font (ne jen Google fonty), možnost na stránku vložit menu nejen ve sloupci, ale také v řádku, doplnit popř. přímo nahradit názvy v menu ikonama.

Já jsem ikonková, ikonky prostě miluju, takže pro mě by nabídka interních vestavěných ikon mohla být mnohem větší. To by mi udělalo velikou radost. Napadají mě i další věci, ale jsem přesvědčená, že autoři Miowebu si svůj trh sledují a že mají dost zpětných vazeb a že se postupně dočkáme dalších a dalších zlepšení.

Určitě máme v plánu další vylepšení a nové funkce a jsme rádi i za Tvé náměty. Můžeš nám prozradit i něco ze svých marketingových strategií? Máš nějaké oblíbené a osvědčené cesty, jak získávat zákazníky a hlavně ty správné zákazníky, kteří Ti přesně sedí a Ty jim?

To je ale kulišácká otázka. Nevím, jestli to jsou přímo marketingové strategie, ale v online podnikání vnímám jako důležité 2 základní věci: Být svůj a být profi. Být svůj, tedy autentický, je zásadní v tom, aby na druhé straně můj web, nabídka nebo produkt zarezonovali přesně s tím, kým mají.  Proto je fajn se v textovém nebo vizuálním projevu nestylizovat, nebýt umělý, strojený, prostě neautentický. Zkrátka být svůj.

Na druhou stranu být svůj může být v některých případech katastrofa. :-D A proto je tu ta druhá miska vah, kdy je potřeba být i profesionální. Tím podle mě pak vznikne správná esence, která přitahuje pozornost, zákazníky, klienty i příležitosti.

Jaké další užitečné nástroje nebo aplikace využíváš pro své podnikání?

Používám chytré nástroje on-line marketingu, jako je aplikace na sběr a následné rozesílání e-mailů (SmartEmailing a Sendinblue) nebo nástroj pro automatickou fakturaci (Fapi).

Využívám také další on-line aplikace na tvorbu grafiky, úpravu fotografií apod. Velmi ráda používám Canvu, jejich Work verze je velmi zdařilá a pokročilá. Vyhovují mi hlavně on-line aplikace, se kterými nejsem závislá jednak na operačním systému a jednak  na zařízení a místě, kde právě pracuji. Na úpravu fotografií mi vyhovuje Pixlr editor nebo Pixlr express.

Můžeš se nám pochlubit i nějakými čísly?

Díky této otázce jsem se přinutila spočítat weby, které jsem dosud udělala a klienty, se kterými spolupracuji. Nutno nastínit, že před rokem o mě nikdo nevěděl. Ani já sama jsem tehdy ještě netušila, že se blíží doba, kdy nabídnu lidem svoje služby a začnu pro ně dělat webové stránky, celé weby, pomáhat jim s podnikáním.

Svůj Báječný web jsem spustila loni na konci listopadu, tedy před 10 měsíci. Od té doby jsem vytvořila komplet celých 21 webů, spousty jednotlivých stránek (prodejních nebo titulních), dalších 10 webů na mě ještě aktuálně čeká. Dlouhodobě pravidelně spolupracuji se 7 klienty, další konzultuji, vedu a učím v řádu několika měsíců. Hodně klientů se vrací, když na webu potřebují dílčí úpravy nebo přidat produkt apod.

To je skvělé. Je vidět, že ses skutečně našla, děláš, co tě baví a vrací se Ti to zpět ve spokojených klientech. Co bys poradila člověku, který s online prezentací svého podnikání začíná, aby co nejdříve viděl výsledky svého úsilí?

Pokud se týká online PREZENTACE, nemůžu odpovědět jinak, než aby investoval do svého webu. Vzhled webu totiž o vás, jako podnikateli, poví neskutečně mnoho. A i když si to návštěvník nemusí přímo nazvat, pojmenovat, bude to cítit. Bude ho to ovlivňovat – ve vytváření názoru na vás, na vaše produkty, služby, nabídku.

Web je nástroj, kterým děláte dojem. Ten první dvakrát neuděláte…

To rozhodně souhlasím. Víme, že rozhoduje prvních pár vteřin. Máš na závěr pro naše čtenáře nějaký motivační tip do života obecně nebo slogan, který je Ti vlastní?

Miluju obraz života jako cesty. Moje životní krédo je: „Kdo nevykročí, nikam nedojde.“ Žádná cesta se nezačne bez prvního kroku. A druhým mým životním vyznáním je, že nepotřebuji mít dálková světla, vidět hodně dopředu, že mi stačí světlo jen na jeden krok. A jakmile ho udělám, osvítí se mi cesta zas pro ten další. A tak stále a stále.

A tak dělám každý den, každý okamžik jeden a další krok. Přijímám to, co mi cesta přináší. Užívám si vrcholy, odpočinkové tůně, krásné vyhlídky. Stejně tak s pokorou přijímám údolí, tmu, hlad nebo nepohodlí. Jednoduše jdu, krok za krokem. A díky tomu se ta moje cesta vine pokaždé někudy jinudy, mám spoustu příležitostí, výzev i dobrodružství.

Každý úsek cesty jednou skončí, pokud se v něm nezastavím a nezahnízdím. A to hlavně u těch tmavých a nehezkých úseků já nerada, takže to pak raději zrychlím, ať už jsem pryč a zase si užívám slunce a nových věcí.

Děkuji za rozhovor a přeji Ti hodně úspěchů v tom, co děláš.

Katka pečuje o celý projekt MioWebu a jeho tým. Miluje spolupráci a brainstorming. A taky počítače a techniku jako takovou. Návody otevírá až v nouzi nejvyšší.

Jak úspěšně prodávat na internetu?

Získejte zdarma přístup k unikátní sérii videí, která vám ukáže, jak převést podnikání na internet. Uděláte si jasno, jak využít moderních technologií pro úsporu času a znásobení vašich (nejen) obchodních výsledků.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.