Přechod na HTTPS už neodkládejte! 3 pádné důvody, proč to co nejdříve vyřešit

S přechodem na HTTPS už byste neměli čekat

O HTTPS jste už určitě slyšeli. A jestli ne, je nejvyšší čas to napravit – ideálně přečtením tohoto článku. Jedná se totiž o důležité téma, které by neměl opomíjet žádný tvůrce či provozovatel webu, co chce moderní, funkční a uživatelsky přívětivé stránky.

Nutná teorie na začátek aneb co je HTTPS

HTTPS neboli Hypertext Transfer Protocol Secure je šifrovaný protokol, který umožňuje bezpečnou komunikaci mezi internetovým prohlížečem a serverem webu s minimálním rizikem okopírování a zneužití třetí stranou. A tím jsme také popsali zásadní odlišnost od „starého známého“ – a hlavně tedy nešifrovaného – HTTP.

Zdálo by se, že HTTPS hraje roli jen u internetových stránek, na kterých návštěvník vyplňuje citlivé údaje nebo provádí finanční transakce. Ale nenechte se mýlit. To, že u vás neprobíhá výměna důvěrných dat, nic neznamená. HTTPS se stal samozřejmým standardem, ať už provozujete e-shop nebo udržujete „obyčejné“ online portfolio či magazín apod.

Ostatně, tento trend přiživují i skutečnosti, které vám dále předkládáme jako tři hlavní argumenty, proč na HTTPS bez otálení přejít.

1. Google upřednostňuje HTTPS weby

Už před pár lety Google oznámil, že zabezpečené weby s protokolem typu HTTPS u něj získají „plusové body“. Takže tuto (dnes už nezbytnou) výbavu stránek zařadil mezi hodnotící faktory, které bere v potaz při přiřazování pozic ve výsledcích vyhledávání i při indexaci stránek. HTTPS tak jako problematika částečně spadá pod tolik propíranou oblast nazvanou SEO, ke kterému jsme vám nedávno sepsali několik doporučení pro rok 2018.

2. Prohlížeč vám může odradit návštěvníka (potenciálního zákazníka)

Pokud ještě stále fungujete přes HTTP, získáváte od prohlížeče „nálepku“, která nebudí příliš důvěry. Vedle URL adresy se v takovém případě zobrazuje negativní „hláška“, že váš web není bezpečný. Asi nemusíme vysvětlovat, jaké pochybnosti se tak mohou objevit na straně uživatele.

Běžný návštěvník nedokáže rozklíčovat reálný význam tohoto oznámení. Vnímá pouze upozornění, které mu jasně říká: pozor, tento web není v pořádku. A v budoucnu bude v tomto ohledu ještě hůř, protože minimálně Google Chrome dané označení zvýrazní červenou barvou, takže ho jen tak někdo nepřehlédne.

3. Zabezpečené stránky zrychlí

V neposlední řadě tu máme argument, který operuje s rychlostí. Po nasazení HTTPS zaznamenáte lepší odezvu, protože tento typ odesílání/přijímání dat mezi prohlížečem a serverem je postavený na jiném způsobu komunikace. Nevěříte? Vyzkoušejte si to na speciální stránce www.httpvshttps.com, která ukazuje, jak (ne)šlape načítání při použití HTTP a HTTPS.

Vysvětlení? Jasně a stručně – HTTPS nepracuje s jednotlivými požadavky, ale spojuje je a „vytváří“ z nich balíčky, které se následně stahují jako celky. Komprimuje, dává priority, sází na efektivitu. Zatímco starší HTTP když načítá stránku s X obrázky, musí je zpracovávat po jednom. Takže co obrázek, to požadavek na server. A takový postup „po krůčcích“ zabere víc času než jeden „velký skok“…

Jak HTTPS nastavit a kolik stojí?

Náročnost migrace se odvíjí od toho, jestli se o web staráte sami (resp. máte vlastní server), nebo ne. U první varianty vás čeká docela dost kroků, které vycházejí z nutnosti přesměrovat všechny stránky webu 1:1 na HTTPS, a to pomocí kódu 301. Nesmíte zapomenout na subdomény, soubory a úpravu URL. A pak to všechno důkladně testovat, abyste měli jistotu, že vše běží správně.

Pokud nebudete chtít použít placený certifikát, bude vás to stát jen vaše úsilí. Eventuálně zaplatíte za práci správci/administrátorovi/specialistovi, který se o nasazení postará.

Jestliže využíváte webhosting, obraťte se na poskytovatele a zjistěte, co a jak. S MioWebem to hravě zvládnete během chvilky a za 0 Kč. Zapnutí HTTPS spočívá v jednom kliknutísrozumitelný návod najdete v Nápovědě.

Ještě MioWeb nemáte? Vyzkoušejte si ho 14 dní a „osahejte“ si všechny jeho skvělé funkce, díky kterým lehce vytvoříte krásný a funkční web! Právě teď získáte přístup na celé dva týdny zdarma. A poté se rozhodnete, jestli budete pokračovat.

✰✰✰ >> MÁM ZÁJEM O MIOWEB NA ZKOUŠKU ZDARMA >> ✰✰✰

Katka pečuje o celý projekt MioWebu a jeho tým. Miluje spolupráci a brainstorming. A taky počítače a techniku jako takovou. Návody otevírá až v nouzi nejvyšší.

Naklikejte si svůj web

V dávných dobách jste museli umět kódovat nebo si najmout grafika a programátora, aby vám postavili web. V dnešní době máte Mioweb!

Projeďte se s Miowebem na 14 dní zdarma ↓↓↓

Komentáře
  1. matuskova.m@gmail.com napsal:

    dobry den, hovorite o jednoduchom nastaveni v miowebe a o linku na navod na nastavenie. Nikde ho vsak nevidim, ani v napovede, na ktore video odkazuje. Ako teda?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů