Vyzkoušejte Mioweb na 14 dní za 1 Kč! Objevte všechny výhody a funkce, které vám nabízí. Začněte tady.

Zvolit web na míru nebo Mioweb?

Zvolit web na míru nebo Mioweb?

V začátku podnikání je jedním ze zásadních rozhodnutí, jaký web zvolit a jakou cestou se dostat k vysněnému webu. Jaké kroky podnikala Katka a proč nakonec běží projekt na MioWebu se dozvíte dále.

Přinášíme vám rozhovor s autorkou projektu Nadačník Kateřinou Pelcovou.

Povědomí o vašem projektu Nadačník se úspěšně šíří, můžete nám ve zkratce projekt představit?

Projekt Nadačník pomáhá lidem, kteří jsou v nepříznivé životní situaci získávat příspěvky od nadací a nadačních fondů v České Republice. Projekt je online z důvodů, aby byl přístupný všem lidem.

Jeho cílem je, aby člověk na sociálních dávkách, sám dokázal získat další příspěvky na své potřeby. Ať již to jsou kompenzační pomůcky, příspěvek na nájem nebo nákup nové pračky pro matky, které se staly samoživitelkami, z dalších zdrojů a ty zdroje nabízejí většinou komerční subjekty, které vedle sebe vytvořili nadace nebo nadační fondy. A portál Nadačník tyto informace sdružuje.

Když jste řešili webové stránky jaký byl váš postup?

Cílem projektu bylo, mít interní tým lidí, kteří budou na projektu pracovat. Webová aplikace Nadačníku má dvě formy, jedna je vnitřní ta hluboká, která filtruje informace o jednotlivých nadačních příspěvcích, komu jsou určeny, za jakých podmínek a ta druhá část je veřejná, kde se lidé tyto informace mohou dočíst, aby pro ně byly dostupné. A ta veřejná část byla také vyvíjena na míru. Přestože jsme měli pocit, že jsme zadali konkrétní požadavky jak chceme, aby ta vnější část vypadala a zároveň jak má být editovatelná a jak má být graficky zpracovaná, tak se nám nepodařilo docílit toho, aby tam byl uspokojující výsledek. Ale vývoj trval přes 3 měsíce a stál přes 150 tisíc Kč.

Ve chvíli, kdy jsme měli 14 dní před vstupem na trh, jsme zjistili, že editace pro nás není tak intuitivní a jednoduchá, jak bychom si představovali. A tak jeden z našich mentorů nám doporučil šablonu MioWebu. A pro mě bylo velkým překvapením, že během 10 dní, práci kterou vývojáři dělali více jak 3 měsíce, ten člověk dokázal za krátkou dobu překlopit do šablony MioWebu, která mě velice mile překvapila jednoduchou editací, krásnou grafikou, přizpůsobivostí pro jednotlivá zařízení.

Cena za web na míru je o mnoho vyšší než u MioWebu, měla jste pocit, že splňuje všechny vaše představy?

Teď zpětně musím říci, že až velice nemile mě překvapilo, že získat webovou šablonu, která vychází na pár tisíc korun ročně dokáže to samé co vývoj, který trvá 3 měsíce a stojí přibližně 150 tis. To pro mě byl veliký šok a aha moment, že jsem jako vedoucí projektu zvolila špatnou cestu. Tu drahou, ale děkuji za to byla to dobrá zkušenost.

Z jakého důvodu jste přešli na MioWeb?

Na MioWeb jsme přešli, protože stránky které jsme měli vytvořené nebyly dostatečně intuitivní a snadno editovatelné a už vůbec ne přehledné a graficky hezké, jak pro čtenáře nebo návštěvníka webu Nadačníku. A tak dva týdny před vstupem na trh jsme potřebovali rychlou změnu a MioWeb nám tu změnu ohromě usnadnil, zjednodušil a zefektivnil.

Když porovnáte vývoj webu na míru a u MioWebu, jaké to mělo výhody a nevýhody?

Zpětně vnímám vývoj webu na míru jako velice drahou nákladnou cestu, která je vhodná pro člověka, který si projekt ozkouší na některé z levných šablon nebo obecně ze šablon, které jsou na internetu k dostání. Mezi ně samozřejmě náleží i MioWeb. A výhody vidím v několika bodech. Snadná editace, jednoduchá přizpůsobivá grafika, která je velice poutavá a moderní. Přizpůsobivost na všech zařízeních a velice nízký náklad na pořízení oproti webu na míru.

A časově to bylo jak náročné?

Vývoj webu na míru nám zabral přibližně tři měsíce času plus testování, ve chvíli kdy jsme se rozhodli přejít na šablonu MioWebu, nám překlopení trvalo necelý týden a výsledek byl mnohonásobně kvalitnější a hezčí.

Většina lidí, která není spokojena s webem, při přechodu na jiný web, se obává zaškolení pracovníků, aby s ním uměli pracovat. Jak to probíhalo u vás?

Z mého úhlu pohledu šablona MioWebu je dostatečně intuitivní, není potřeba pracovníka zaškolovat. Je vhodné mu dát delší období na to, aby stránky vytvořil a aby mohl stránky ukázat svému vedení a konzultovat změny, které se dají zaznamenávat ihned, což ve vývoji na míru samozřejmě není tak rychle možné. Z toho důvodu si myslím, že není nezbytné mít speciálního člověka v týmu, který stránky upravuje, ale může to být kdokoliv z těch hlavních pracovníků, kteří mají jasnou myšlenku, co, kde na tom webu má být a z jakého důvodu.

Co byste doporučila lidem kteří přemýšlí že by web stavěli nebo začínají s nějakým projektem?

Dneska bych jim doporučila ať každý projekt odzkouší na jednoduché šabloně, která je editovatelná a dovede alespoň v základu naplnit jejich potřeby. Rozhodně bych nevyvíjela vlastní CMS na míru, které je v rámci 100 tis. korun a měsíců vývoje. Měsíců, které se musí strávit na vývoji. rozhodně jim doporučuji využít některou z šablon, které nabízí právě MioWeb a jejich technická podpora dokáže, saturovat celou pozici člověka, který se vývoji na projektu může věnovat.

 

Audio verze i ke stažení:

Katka pečuje o celý projekt MioWebu a jeho tým. Miluje spolupráci a brainstorming. A taky počítače a techniku jako takovou. Návody otevírá až v nouzi nejvyšší.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.