Co je kontrast písma
Kontrast písma vůči podkladu (pozadí) významně ovlivňuje čitelnost textového obsahu a představuje tak důležitou vizuální vlastnost jakékoli internetové stránky, graficky zpracovaného e-mailu/newsletteru nebo reklamního formátu – bannery, PPC a dalších.
Pokud nejsou písmena/slova dostatečně kontrastní, tato nedokonalost se negativně promítá do použitelnosti webu nebo uživatelského zážitku. Takto špatně nastavené podmínky pro přijímání sdělení pak nezachrání ani kvalitní copywriting či zajímavý obsah.
Jako termín patří kontrast písma do typografie, webdesignu a počítačové grafiky. Měl by zajímat každého tvůrce či provozovatele webu, který chce, aby jeho online prezentace vykazovala pozitivní výsledky (např. v podobě očekávané návštěvnosti, dobré přístupnosti nebo vysokého konverzního poměru) a splňovala nastavené cíle.
Základní požadavky na kontrast písma
Pro dosažení vhodného kontrastu na frontendu se obvykle volí jedna z následujících metod:
- tmavý text na světlém pozadí,
- nebo obráceně: světlý text na tmavém pozadí.
Z praxe však vyplývá, že lepší zřetelnost a čitelnost nabízí první uvedená možnost, a to především z důvodu menší námahy očí při čtení.
Smyslem dosahování dostatečného kontrastu je předejít splývání barev či tvarů, které rychle unavuje zrak, a to nejen u uživatelů s očními vadami a problémy.
Konkrétní návod na nastavení jasu a barev podává metodika sdružení W3C (W3C je mezinárodní konsorcium, které se zabývá vytvářením standardů pro www). Podle doporučení této organice se vhodným kontrastem rozumí:
- hodnota alespoň 125 bodů pro rozdíl jasu (z rozmezí 0–255),
- hodnota alespoň 500 bodů pro rozdíl barev (z rozmezí 0–765).
Míru kontrastu je možné rychle ověřit i jednoduchým trikem – stačí převést stránku nebo jiný prohlížený objekt do stupňů šedi. Jestliže písmo zůstane pohodlně čitelné i při tomto zobrazení, pak je kontrast v pořádku.
Další typy kontrastu
Při hledání optimálního kontrastu lze uvažovat i o jiných technikách, než jaké nabízí rozdíly mezi jasem nebo barvami. Kromě tohoto základního principu odlišení se za účelem většího zvýraznění písma využívají také různé hodnoty velikosti, rozdílná složitost tvaru nebo motivu, ostré vs. tupé hrany, syté vs. tlumené odstíny atd.