DUBEN JE V MIOWEBU MĚSÍCEM ŽEN
PŘI TÉ PŘÍLEŽITOSTI 2 MĚSÍCE ZDARMA (NEJEN) PRO ŽENY
DUBEN JE V MIOWEBU MĚSÍCEM ŽEN
PŘI TÉ PŘÍLEŽITOSTI 2 MĚSÍCE ZDARMA (NEJEN) PRO ŽENY
Pojem open source (v češtině někdy jako otevřený software) se používá pro označení programu nebo systému s volně přístupným zdrojovým kódem, který tak může každý libovolně upravovat a měnit za účelem vývoje daného nástroje.
Součástí open source softwaru bývá popis podmínek, které musí zapojení vývojáři dodržovat. Instrukce pro nakládání s tímto typem kódu vycházejí z licence od organizace Open source initiative (OSI), která všechny požadavky zformulovala do deseti hlavních kritérií (OSD – Open source definition). Definice zahrnuje například teoretické vymezení volné distribuce, vylučuje jakoukoli diskriminaci a zdůrazňuje nutnost zachovat technologickou neutralitu.
Za vznikem open source programu stojí jedna osoba nebo skupina vývojářů. Postupně se vytváří komunita programátorů, kteří ho cíleně a dlouhodobě vylepšují. Odhalují a odstraňují chyby, přidávají funkce, sledují zpětnou vazbu od uživatelů. V případě oblíbených a úspěšných platforem se může jednat o celosvětovou spolupráci napříč zeměmi. Financování řeší crowdfundingové kampaně nebo speciální nadační projekty.