Vyzkoušejte Mioweb na 14 dní za 1 Kč! Objevte všechny výhody a funkce, které vám nabízí. Začněte tady.

Jak upravovat a optimalizovat fotky pro web a vyhledávače

úprava fotek a obrázků pro web online

Při tvorbě webových stránek narazíte dříve nebo později na potřebu upravovat fotky a obrázky. V tu chvíli většina z nás zjistí, že vůbec neví, jak na to. Jak by měly být fotky velké, jaký použít formát, jak fotky pojmenovat a v čem je oříznout. V dnešním článku se dozvíte užitečné tipy a rady, jak své fotky a obrázky optimalizovat pro použití na vašich webových stránkách.

1. Na velikosti záleží

Velikost fotek je důležitá, protože může výrazně ovlivit rychlost načítání stránek. Určitě nechcete, aby návštěvník webu čekal dlouhé sekundy než se mu načtou všechny fotky, které jste na web v dobré víře vložili v maximální kvalitě. Rychlost načítání stránek ovlivňuje i hodnocení stránek algoritmy vyhledávačů, takže není radno ho zanedbat. Používejte tedy vždy obrázky o rozumné velikosti a rozhodujte se podle účelu a umístění fotky.

2. Účel a umístění fotek

Je rozdíl, zda chcete fotku použít na pozadí stránky (v tom případě by měla být 1920 px široká) a nebo má být součástí sloupce o šířce 250 px. Určitě ale na web nepotřebujete fotku širokou 5800 px. Velikost svých fotek můžete zmenšit například v jednoduchém online programu na úpravu fotek zdarma resizepiconline.

Pokud si nejste jistí, kde všude budete fotku používat, nahrajte ji v maximálním rozlišení, pro které ji chceme použít. V případě, že ji pak použijeme i v menší velikosti, můžeme nastavit menší rozlišení přímo při vkládání.

Úprava velikosti fotek při vkládání na web

3. Výřezy a poměr stran

Při práci s obsahem často narazíte na to, že byste potřebovali z některé fotky udělat výřez nebo změnit poměr stran, protože se vám to lépe hodí ke zbytku obsahu. Je to jedna z nejčastějších operací, pokud to s fotkami na svém webu myslíte vážně. Navíc spousta fotek je focených na výšku, což pro web není ideální varianta. Svoje fotky můžete velice jednoduše oříznout v dalším online programu resizeimage.net.

Online program na úpravu a ořez fotek zdarma

4. Používejte správný formát obrázků

Obrázky můžete na web vkládat v různých formátech. Mezi nejčastější patří jpg, gif a png. Každý formát má své výhody a nevýhody. Používání špatných formátů patří k častým chybám, kterých se lidé při tvorbě webu dopouští. Správné rozhodnutí o tom, který formát se nejlépe hodí pro váš účel, je jedním z klíčů k úspěšné optimalizaci fotek a obrázků.

Na co se který formát hodí?

 • Formát jpg slouží nejlépe pro fotografie, ty by jiný formát mít ani neměly.
 • Pro obrázky, u kterých potřebujeme trasparentnost (např. loga) zase využijeme formát png.
 • Formát gif používáme pro jednoduchou grafiku a animované obrázky.

5. Optimalizujte obrázky pro vyhledávače

S pomocí obrázků můžete vylepšit i pozice svého webu ve výsledcích vyhledávání. Pro jejich algoritmy je důležitý především alt tag neboli alternativní text obrázku. Alt tag říká nejen vyhledávačům, ale také například zrakově postiženým, co se na obrázku nachází.

Vyplnění alt tagu u obrázku

Důležitý je také samotný název obrázku, který byste si měli rozmyslet ještě před nahráním obrázku na web. Nenechávejte fotce číselný název, který jí automaticky přidělil váš fotoaparát. Ideálně by z pojmenování každé fotky či obrázku by mělo být na první pohled jasné, co na nich je. Název by měl být stručný a výstižný. Optimalizace obrázků není důležitá pouze pro klasické textové vyhledávání, ale také pro vyhledávání obrázků v Google.

Optimalizace obrázků pro vyhledávače

Na závěr

Práce s vizuálním obsahem na webu je náročná disciplína. Doufáme, že vám tento článek pomůže na cestě k lepší práci s obrázky a fotkami na vašem webu, a tím i k větší spokojenosti vašich návštěvníků i vyhledávačů.

Už máte pro svůj projekt vybrané fotky, ale web vám zatím nevydělává? Pojďme se společně podívat na to, jak prodeje na vašem webu nastartovat díky využití možností české aplikace Mioweb. Během nezávazného 30-minutového rozhovoru se podíváme, co by dokázala rozjet právě váš projekt.

 

SEO a obsahová konzultantka na volné noze. Webům jejích klientů dává šťávu v podobě grafiky, struktury a obsahu a aplikuje přirozené metody optimalizace pro vyhledavače, které fungují spolehlivě a dlouhodobě. Tvoří pod značkami Seodílna.cz a Webdílna.cz a je spoluautorkou e-booku Seo není věda!.
Komentáře
 1. Mark Behm napsal:

  Řekl jste velmi dobře. Když vytváříme web, museli jsme upravit fotografie a obrázky, protože hrají důležitou roli při prezentaci tématu. Pokud je velikost obrázku malá, bude rychle načtena a také vhodná pro čtečku. Zde bych rád doporučil https://resize.live. pro změnu velikosti, oříznutí, otočení a převrácení obrázků v reálném čase a stažení upraveného obrazu do počítače.

 2. Jiří Franěk napsal:

  Hezký den, fungují vám správně na Miowebu Gify? Po vložení se mi totiž nezačnou pohybovat :) asi zase nějaký bug.

  • Petr Brožek napsal:

   Hezký den, fungování Gifu Mioweb nijak neovlivňuje. Gif má tu animaci v sobě, takže těžko říct, čím to může být. Někdy se to děje na určitých prohlížečích nebo operačních systémech…

  • Petr napsal:

   Řešil jsem též – způsobuje to, pokud obrázku umožníte při jeho výběru jiný formát než originální velikost. A MW má dokonce mám pocit tendenci tomu rovnou přiřazovat „malý“.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.